top of page

Veto branży fitness - otwierać się czy nie? | relacja z debaty

Zaktualizowano: 3 lut 2021


W dniu wczorajszym odbyła się debata pod hasłem "Veto branży fitness - otwierać się czy nie?". W relacji live wzięli udział Małgorzata Piasecka Mróz, Krzysztof Pakulec oraz Sebastian Goszcz. Tematem przewodnim był podział sektora fitness na kluby otwierające się w ramach inicjatywy "Veto branży fitness" oraz na takie, które z różnych powodów podjęły decyzję o nie wznawianiu działalności. W sektorze fitness zawrzało, wielu klientów siłowni jest skonsternowanych, pojawiają się też głosy niezadowolenia i pretensje wymierzone w siłownie, które pozostaną zamknięte. Poniżej prezentujemy najciekawsze momenty debaty.Polska Federacja Fitness ogłosiła, że 1 lutego nastąpi otwarcie klubów fitness bez względu na rządowe zakazy. - Wszystkim, którzy będą chcieli dołączyć do akcji otwierania swoich klubów, postaramy się zapewnić wszelkie wsparcie zarówno od strony prawnej, merytorycznej jak i "papierologicznej” – podaje organizacja. Przygotowała też rekomendacje dot. zaostrzonego reżimu sanitarnego w siłowniach.


Wydawać by się mogło, że cały sektor czekał na taki zryw i wszyscy wezmą udział w inicjatywie Polskiej Federacji Fitness. Finalnie doszło jednak do niezamierzonego podziału sektora. Różnice w zdaniach wywołały burzę na forach internetowych. W związku z tymi wydarzeniami powstała debata "Veto branży fitness - otwierać się czy nie?", która w piątkowy wieczór zgromadziła prawie 150 oglądających.


Szeroko rozumianych obiektów sportowych w Polsce mamy 10 000, ponad 40% to są kluby fitness. Dzisiaj z 4500 klubów fitness kolejne 33% czyli około 1500 klubów już dzisiaj funkcjonuje i jest otwarte [...] my mówimy, otwieramy, veto branży, natomiast jakbyśmy trochę zapominali, że w naszej branży, na naszym rynku, dzisiaj naprawdę spora część klubów faktycznie działa - Krzysztof Pakulec, konsultant branży fitness.

Otwierać się czy nie?


Jeżeli ktoś mnie pyta czy od 28 października można działać to ja odpowiadam, jeżeli tylko możesz to działaj. To znaczy, że sercem absolutnie otwierać się, ale na to serce trzeba nałożyć niestety rozum. [...] My bardzo chcielibyśmy się często otworzyć ale nie bardzo mamy możliwości. Więc odpowiedź na pytanie czy otwierać się czy nie, nie jest łatwa bo ona będzie musiała niestety być podniesiona do pozycji każdego klubu czyli każdy klub powinien przejść ten test "czy ja jestem gotów do otwarcia" - Sebastian Goszcz, doradca branży fitness.

Z branży ludzie mówią, to co otwieramy się 1 lutego? Wspaniale, to powiedzmy wreszcie nie, powiedzmy, że się nie zgadzamy. Na pytanie jak to sobie przygotowali mówią: no ale jak to? Przecież otwieramy się jako branża, ktoś nas potem będzie chronił. Wiadomo, że będą kontrole ale otwieramy się! - I to nie jest moim zdaniem dobry kierunek - Sebastian Goszcz, doradca branży fitness.

[...] Wychodzę z założenia, że to nie jest taka sytuacja, w której rzekłby, że musimy tworzyć jedność. To nie jest ta sytuacja. [...] Natomiast sytuacja otwierać się bądź nie, to nie jest sytuacja, w której możemy powiedzieć, jeżeli się nie otwierasz, to znaczy, że nie jesteś sercem z branżą fitness, to znaczy, że nie czujesz tej branży - Krzysztof Pakulec o akcji "Veto branży fitness".

Ja się tutaj nie dziwię ludziom, którzy piszą, że akurat to słowo Veto i ta kampania marketingowo była trudna. To znaczy ona przyniosła właśnie więcej takich problemów niż korzyści - Sebastian Goszcz.

Ja się trochę martwię, że to jest tak jakbyśmy wypuścili wojsko na wojnę i nie wszystkim dali karabiny. [...] Mówimy, że przecież nie wszystkich skontrolują tak? No dobra ale tych, których skontrolują, czy oni sobie poradzą? - Małgorzata Piasecka Mróz, właścicielka klubu fitness.

Myśmy się tutaj nie spotkali w kontrze Federacji, bo ktoś próbuje nam udowodnić, że działania Federacji są działaniami dobrymi, nie, my chcemy pokazać różne scenariusze, którymi możecie pójść - Krzysztof Pakulec.


Nie ważne czy to będzie nieprzemyślane otwarcie czy nieprzemyślane nieotwarcie, to my się po to tutaj dzisiaj spotykamy, żeby powiedzieć, że jakiekolwiek nieprzemyślane działanie jest najgorszym co można zrobić. [...] Tylko i wyłącznie przemyślane decyzje będą dobre - Krzysztof Pakulec.

W podsumowaniu, uczestnicy debaty zgodnie zapewniają o tym, że to spotkanie ma na calu jedynie uświadomienie właścicielom siłowni, że każde działania są dobre w momencie gdy będą one przemyślanymi działaniami dopasowanymi do indywidualnej sytuacji każdego z klubów.


Odsyłamy do obejrzenia całej relacji live z debaty na FB Krzysztofa Pakulca. Poniżej link.


https://fb.watch/3ma0iFpiA9/
Przypomnijmy, że Polska Federacja Fitness jasno określiła. iż finalna decyzja o otwarciu klubu 1 lutego będzie należała do właściciela klubu. W poście facebookowym dotyczącym Veta, można przeczytać również o tym, że termin otwarcia branży nie jest natychmiastowy ze względu na konieczność przygotowania się do otwarcia :


Na jedno z pierwszych pytań, czemu nie wskazaliśmy daty 18.01.2021, odpowiadamy: skala przygotowań, jaką wiele klubów musi udźwignąć przed w/w datą. Wielu z Nas jest zmuszonych skompletować swój skład pracowników na nowo bądź w znacznej części. Do tego dochodzą przygotowania prawne, sanitarne oraz wiele, wiele innych czynników - czytamy w poście na FB, Polskiej Federacji Fitness.R.R.
źródło: 
debata "Veto branży fitness - otwierać się czy nie?"

bottom of page