top of page

W-F to za mało!


Nawet jeśli nasze dziecko chętnie uczestniczy w lekcjach wychowania fizycznego, nadal warto zapewnić mu więcej ćwiczeń fizycznych. Sprawdź, dlaczego to takie ważne i jak wybrać najlepszą dyscyplinę ćwiczeń dla swojego dziecka.Codzienne ćwiczenia fizyczne dzieci są ważne nie tylko dla dobrej sylwetki. Wpływają one również na zdrowie i prawidłowy rozwój intelektualny. Sport może pomóc w nauce, ponieważ mózg jest lepiej dotleniony podczas ćwiczeń, co ułatwia dzieciom skupienie się na nauce - potwierdzają to wyniki badań, które zostały niedawno opublikowane w Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine. Zwiększając przepływ krwi do mózgu, ćwiczenia zwiększają poziom noradrenaliny i endorfin, co z kolei zwiększa poziom czynników wzrostu, które stymulują nowe komórki nerwowe i ich połączenia.


Jaki sport jest dla dzieci?

Dobrze, jeśli sport, który dziecko wybierze, harmonijnie rozwija całą sylwetkę (jak np. pływanie, jazda konna, siatkówka, sztuki walki Wschodu czy akrobatyka sportowa). Uprawianie niektórych dyscyplin – np. tenisa, piłki ręcznej czy innych sportów, podczas których jedna część ciała wykorzystywana jest intensywniej niż druga – warto skonsultować z ortopedą. Blisko 90 proc. polskich dzieci ma bowiem wady postawy, które mogą się pogłębić, jeśli dziecko ma niewłaściwie dobraną dyscyplinę sportową.


Dzieci z nadwagą

Dzieci otyłe powinny codziennie ćwiczyć! Nie ma powodu, aby rezygnować z ćwiczeń fizycznych przy złej pogodzie - proste ćwiczenia przez 20 minut dziennie wystarczą, aby schudnąć. Ważne jest, aby wykonywać je systematycznie. W przypadku dużej otyłości należy uzgodnić plan ćwiczeń ze specjalistą, gdyż niektóre ćwiczenia (np. Skakanka) nie są obecnie zalecane, gdyż mogą spowodować uszkodzenie stawów.


Konsekwencje nadwagi u dzieci

WHO alarmuje, że otyłość wśród dzieci to już epidemia. Około 20 proc. dzieci waży zdecydowanie za dużo, a jedna trzecia jest otyła. Specjaliści przewidują, że liczba dzieci z nadwagą będzie wzrastać w Europie o ponad milion rocznie. Na liście krajów, w których najszybciej przybywa nastolatków z nadmierną masą ciała, pierwsze miejsce zajmuje Polska. Jakie są skutki nadwagi? Przede wszystkim poważne problemy ze zdrowiem. Z najnowszych badań lekarzy z British Columbia Children's Hospital w Kanadzie wynika, że naczynia krwionośne otyłych dzieci są tak nieelastyczne, jak naczynia dorosłych z chorobami sercowo-naczyniowymi. Sztywność aorty u dorosłych bywa przyczyną zawału, eksperci przypuszczają więc, że podobnie może być również u nastolatków.Renata M. Roman
źródło: materiały prasowe
bottom of page