top of page

Wielofunkcyjna strefa aktywności w Chorzowie zachwyca!


Strefa Aktywności to nowoczesny plac w Chorzowie, w którym odpocząć i bawić się mogą nie tylko dzieci. To jedna z najlepszych tego typu przestrzeni w Polsce.Strefa Aktywności w Chorzowie to projekt wykonany przez pracownię SLAS architekci, która może poszczycić się licznymi udanymi realizacjami architektoniczno-urbanistycznymi. Należą do nich minimalistyczny biurowiec w Katowicach czy dom-kostka w Łaziskach.


Podobnie jak w poprzednich projektach, tak i w Chorzowie architekci udowadniają, że dobrze czują się w nowoczesnej estetyce pełnej umiaru i geometrii.


Wielofunkcyjny skwer powstał w ramach szerszego planu integracji Uniwersytetu Śląskiego z obszarem miasta realizowanego z inicjatywy władz uczelni i Urząd Miasta. Pracownia SLAS architekci nie tylko opracowała koncepcję przestrzenno-architektoniczną, ale również uczestniczyła w dialogu na temat programu funkcjonalnego całego terenu oraz sposobów ożywienia okolicznych dzielnic mieszkaniowych.


Betonową płytę wypełniono kilkudziesięcioma mniejszymi strefami zaprojektowanymi z myślą o konkretnej aktywności. Są miejsca do rekreacji, urządzenia do zabawy, miejsce do ćwiczeń fitness oraz indywidualnie zaprojektowane elementy małej architektury oraz zieleńce. Z Parku Aktywności z powodzeniem mogą też korzystać seniorzy.


Architekci celowo pozbawili plac barier. Cel był taki, aby pobudzić lokalną społeczność do interakcji pomiędzy użytkownikami różnych grup wiekowych. Plac zbudowano korzystając z różnych materiałów. Są elementy z betonu, stali i drewna. Całość ożywiają mocne kolory, faktury i zieleń małych ogrodów.


Międzynarodowe wyróżnienie dla Strefy Aktywności w Chorzowie


Strefa Aktywności w Chorzowie została w tym roku nominowana do prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe. Nagrodę przyznaje się co dwa lata. To jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie architektury. Na tegorocznej liście nominowanych znalazły się realizacje ukończone od października 2018 r. do kwietnia 2021 r. Laureatów poznamy w kwietniu 2022 roku.

źródło: materiały prasowe


bottom of page