top of page

Wirtualny Bieg Niepodległości


W wielu miastach możemy zaobserwować wspaniałą inicjatywę promującą ruch oraz duch patriotyzmu. Mowa tu o "WIRTUALNYM BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI". Sprawdziliśmy na czym polega taki bieg.


foto: Wirtualny Bieg Niepodległości


Oprócz tego, że odbywa się on wirtualnie co jest oczywistością, zauważyliśmy, że każde miasto przeprowadza własny bieg niepodległości zatem wszystkie te biegi różnią się nieco zasadami. Podamy Wam przykłady kilku miast zatem sprawdźcie czy w waszym również taki bieg się odbywa.


Idea biegu

Święto Niepodległości to wyjątkowe święto obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Proponujemy uczcić rocznicę odzyskania niepodległości na sportowo. Razem, choć każdy indywidualnie, możemy zamanifestować jedność, radość, wolność. 


Warszawa

Największa ubiegłoroczna impreza biegowa, czyli Bieg Niepodległości w Warszawie z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną i ograniczenia z nią związane nie będzie miał – tak jak co roku – formuły biegu masowego z 10 km trasą. Zamiast tego organizatorzy ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa zachęcają biegaczy do udziału w wydarzeniu wirtualnym.


"Przez wiele lat, aż do tego roku tysiące biegaczy tworzyło symboliczną żywą biało-czerwoną flagę na ulicach stolicy. Ale to nie oznacza, że nie można świętować! Wręcz przeciwnie, zachęcamy do biegowej aktywności w swoich rodzinnych stronach, w małych grupach lub drużynach, lecz z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, przestrzegając reżimu sanitarnego. Zachęcam, aby pobiec w koszulkach z poprzednich edycji biegu i jeśli to możliwe, wspólnie z innymi osobami stworzyć tam, gdzie akurat się będzie małe, „żywe” flagi Polski" – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.


W Biegu Niepodległości w 2020 roku mogą wziąć udział wszyscy bez względu na wiek i poziom wytrenowania. Nie obowiązuje żaden konkretny dystans.

Mile widziany jest bieg w jednej z koszulek z poprzednich edycji Biegu Niepodległości (tradycyjnie białej lub czerwonej) oraz stworzenie wspólnie z innymi biegaczami „żywej” biało-czerwonej flagi na chodniku, placu, w lesie, na bieżni itp. Aktywna Warszawa czeka na relacje z trasy (zdjęcia, wideo) z hashtagiem #biegniepodleglosci2020 na facebookowym wydarzeniu.


Ruda Śląska

27. Bieg Niepodległości w Rudzie Śląskiej odbędzie się w formie wirtualnej. „Każdy pobiegnie sam. Pamiętajmy o rygorach epidemiologicznych, ale też o naszym zdrowiu i aktywności fizycznej” – powiedział organizator biegu, ultramaratończyk August Jakubik.


Święto Niepodległości zawsze się nam kojarzyło z biegami w Rudzie Śląskiej. Planowaliśmy w tym roku 27. edycję imprezy. Jednak sytuacja epidemiologiczna nie pozwala się nam spotkać 11 listopada i tradycyjnie przeprowadzić wydarzenia w lesie – dodał Jakubik. Wyjaśnił, że tegoroczny bieg będzie miał inny przebieg. Chcemy pokazać patriotyzm i być również aktywni sportowo. Zapraszamy do udziału w biegach wirtualnych. Każdy biegnie sam. Nieważne jest miejsce i pora, ważne jest przesłanie.

Chętni będą mieli do pokonania bieg na dystansie 12 km lub 4 km nordic walking. Do 22 listopada będą musieli przesłać potwierdzenie pokonania danego dystansu i uzyskanego czasu. "Na tej podstawie ustalimy klasyfikację w biegu i marszu. Zachowujmy wszystkie rygory. Pamiętajmy o dystansie, maseczkach i dezynfekcji, ale pamiętajmy też o naszym zdrowiu i aktywności fizycznej."


Gdynia

Wirtualny Bieg Niepodległości rozpoczyna się już 6 listopada i potrwa do środy 11 listopada. By wziąć w nim udział, trzeba się jednak spieszyć. Pozostały już ostatnie miejsca i atrakcyjne pakiety startowe przygotowane przez organizatorów. Termin rejestracji na Wirtualny Bieg Niepodległości upływa w najbliższy czwartek 5 listopada. Zapisy prowadzone są poprzez portal SlotMarket.pl


"Wirtualny Bieg Niepodległości to propozycja dla każdego. Do wyboru mamy dwa dystanse 5 i 10 km, ale nie zapominamy też o fanach Nordic Walking, którzy również mogą wystartować na krótszej trasie. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo biegaczy zachęcamy do udziału w rywalizacji wirtualnej, po trasie wybranej indywidualnie przez każdego uczestnika i w terminie między 6-11 listopada. Wyjątkową atrakcją tego biegu jest specjalna koszulka, którą w pakiecie startowym otrzymuje każdy uczestnik rywalizacji" – mówi Michał Drelich, dyrektor Grand Prix Gdyni.


Zakopane

W związku z odwołaniem Tradycyjnego Biegu Niepodległości organizujemy w dniach 11 do 24 listopada  br Wirtualny Bieg Niepodległości na dystansie 5 km. Odpowiadając na prośby biegaczy z całej Polski Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakopanem przygotował wersję wirtualną Zakopiańskiego Biegu Niepodległości 2020. Zapisy ruszają około południa 11 listopada. Przeczytaj regulamin, zapisz się na bieg, wydrukuj numer i wystartuj na dystansie 5 kilometrów. Biegnij, maszeruj, idź z kijami w dowolnym miejscu, zarejestruj swój wynik a następnie czekaj na wysłany do Ciebie pamiątkowy medal Zakopiańskiego Biegu Niepodległości. Szczegóły na stronie www.mosir.zakopane.eu. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych osób, przestrzegaj obowiązujących obostrzeń sanitarnych.


Bieg odbędzie się między 11 a 24 listopada 2020 r. włącznie. Bieg odbędzie się na dystansie 5 km. Bieg ma charakter wirtualny. Oznacza to, że zawodnik indywidualnie ustala, gdzie będzie start i meta jego biegu oraz jak będzie przebiegać trasa. Zawodnik dystans 5 km może pokonać w wybranym przez siebie terenie. Zawodnicy zobowiązani są do zachowania wszelkich środków ostrożności podczas biegu, oraz przestrzegania aktualnych zaleceń sanitarnych.


Białystok

Biegnę dla Niepodległej to wydarzenie w tym roku o wyjątkowym charakterze. Nie możemy spotkać się tłumnie na starcie, ale każdy z nas może zamanifestować swój patriotyzm poprzez udział w biegu wirtualnym. Pokażmy jaka siła tkwi w biegaczach. Bieg wystartuje 11 listopada 2020 roku, jednak możesz do nas dołączyć przez kilka kolejnych dni. Wydarzenie trwać będzie od 11 do 15 listopada. Godzinę startu ustalasz sobie samodzielnie. Biegnę dla Niepodległej to bieg na 10 km, więc włącz dowolną aplikację i przebiegnij z nami swoją „dychę”.


Za organizację wydarzenia odpowiedzialna jest Fundacja Białystok Biega, która jest organizatorem m.in. PKO Białystok Półmaratonu, Wirtualnego PKO Białystok Półmaratonu, sztafety maratońskiej Electrum Ekiden, biegu ulicznego Białystok Biega czy Bison Ultra-Trail®. Kasia Skowrończyk
źródło: materiały prasowe
bottom of page