top of page

"Wirus nie potrafi pokonać bariery skóry"


Naukowcy uważają, że regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko infekcji dróg oddechowych o około 30%. Czy korzystanie z siłowni i innych obiektów sportowych jest bezpieczne?Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Zdrowia w obiektach sportowych, takich jak sale gimnastyczne i kluby fitness, ze względu na pandemię obserwujemy zwiększoną świadomość ludzi w obszarze bezpieczeństwa poprzez obowiązujące ograniczenia co do liczebności osób, dystansu społecznego oraz wzmożonej dezynfekcji sprzętu sportowego po każdym użyciu.


„W profesjonalnych obiektach sportowo-rekreacyjnych, które stosują się do aktualnych wytycznych sanitarnych, znacznie skuteczniej niż w innych miejscach publicznych można zachować ścisłe normy bezpieczeństwa” – zauważa w przesłanej PAP informacji dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Poprzez uprawianie sportu możesz zmniejszyć ryzyko zakażenia różnymi patogenami, w tym koronawirusem!


„Badania naukowe – podkreśla - prowadzone w czasie pandemii grypy AH1N1pdm09 w 2009 r. wykazały, że regularny wysiłek fizyczny zmniejsza o około 30 proc. ryzyko zakażeń dróg oddechowych. Osoby uprawiające sport rzadziej umierają na choroby układu oddechowego i zapalenie płuc”.


  • Pot nie przenosi wirusów.


„Ludzki pot nie przenosi wirusów. W ten sposób nie zarazimy się żadną infekcją układu oddechowego, a nawet HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby. Nowy koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową z wydzielinami dróg oddechowych” - wyjaśnia Dr hab. Ernest Kuchar.


  • Bezpieczne publiczne prysznice.


„Woda bieżąca nie przenosi koronawirusa. Ponadto wirus nie potrafi pokonać bariery skóry” - przekonuje Dr hab. Ernest Kuchar.


  • Dowody naukowe nie wykazały przenoszenia się wirusa drogą powietrzną na odległość powyżej 1,5 m.


Rozprzestrzenianie się wirusa drogą kropelkową wynosi 0,8-1,2 m. Obecnie wiemy, że przeciętny pacjent zaraża 2-3 osoby. W przypadku chorób przenoszonych drogą powietrzną, takich jak ospa wietrzna i odra, średnia liczba zakażeń na pacjenta jest znacznie wyższa i waha się od 15 do 18 osób.


  • O zakażeniu decyduje dawka wirusa.


Możliwość infekcji zależy nie tylko od obecności wirusa na danej powierzchni, ale również od ilości cząsteczek wirusa w dawce. Przedostaje się do organizmu poprzez dotknięcia powierzchni a następnie dotknięcie śluzówki nosa, gardła czy spojówki.


Najczęściej dawka koronawirusa jest zbyt mała, by wywołać zakażenie. Wystarczy umyć lub zdezynfekować dłonie, by przerwać drogę transmisji.autor: Adrian Kaźmierczak
źródło: www.mp.pl | WHO | ernestkuchar.pl


bottom of page