top of page

Wirus zamyka siłownie w Polsce i Europie


15 października resort zdrowia poinformował o 8099 zakażeń koronawirusem wykrytych w ciągu doby - to największy dobowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem od początku epidemii w Polsce W UE najgorsza sytuacja epidemiczna panuje w Czechach, najlepsza w Norwegii. Niemal wszystkie kraje Europy mówią o kolejnych restrykcjach nakładanych na obywateli.Polska

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej 15 października ogłosili nowe obostrzenia. Zarówno w czerwonych, jak i żółtych strefach zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni. Szef rządu nie wskazał, jak długo te zasady będą obowiązywały. Jednocześnie wszystkie wydarzenia sportowe od 17 października będą odbywać się bez udziału publiczności.


Włochy

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio powiedział, że kraj nie może pozwolić sobie na kolejny lockdown. Ostatniej doby przybyło niemal 5500 zakażonych, zmarło 26 osób, łączna liczba wykrytych zakażeń to 355 tys. osób. Włoski rząd zapowiada zakaz uroczystości rodzinnych, gdyż podczas nich „obniża się czujność i zdejmuje się maseczkę.” W całych Włoszech obowiązuje również noszenie maseczki w przestrzeniach zamkniętych i otwartych. Rozporządzenie zakazuje też organizowania jakichkolwiek gier kontaktowych, których organizatorem nie jest stowarzyszenie sportowe będące w stanie zapewnić przestrzeganie zasad dystansu społecznego. Oznacza to zakaz organizowania m.in. meczów piłkarskich we włoskich parkach, co jest popularną formą rozrywki we Włoszech. Maseczek nie muszą nosić osoby uprawiające sport. Dopuszczone jest prowadzenie indywidualnej aktywności fizycznej pod warunkiem zachowania odległości interpersonalnej co najmniej 2 m w przypadku aktywności sportowej oraz 1 m w innych przypadkach, o ile nie staje temu na przeszkodzie konieczność opieki nad dzieckiem lub osobą niesamowystarczalną. Dopuszczona podstawowa aktywność sportowa i motoryczna w siłowniach, na pływalniach, w centrach i klubach sportowych itp. pod warunkiem zagwarantowania przez obiekty przestrzegania stosownych protokołów bezpieczeństwa. Zakazane są amatorskie sporty kontaktowe;


Czechy

Rząd podjął decyzję o zaostrzeniu zasad w walce z epidemią. Od dziś zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie, nie można również organizować festiwali i koncertów, odwołano wydarzenia sportowe. Urzędy działają dwa dni w tygodniu, zawieszono wizyty w szpitalach i domach opieki, a w nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 10 osób. Nie mogą działać siłownie, baseny. Obowiązuje zakaz organizowania zawodów sportowych - profesjonalnych i amatorskich.


Słowacja

Również Słowacja wprowadza nowe restrykcje. Zakazano imprez masowych, od 15 października zamknięte będą baseny i kluby fitness, a maseczki będą obowiązywać również w przestrzeniach otwartych. Nie wolno będzie się gromadzić w więcej niż sześć osób, szkoły będą prowadziły nauczanie zdalne, zostaną wprowadzone godziny dla seniorów. Zakaz organizacji imprez masowych (od czwartku 15.10 2020 r., poza imprezami sportowymi, które będą odbywały się bez udziału publiczności), zamknięcie od 15.10 2020 r. parków wodnych, basenów, saun, centrów odnowy biologicznej i klubów fitness.


Francja

We Francji wykrywanych jest 18 000 przypadków dziennie, a liczba wciąż rośnie. Rząd nie zapowiada jednak kolejnego narodowego lockdownu, gdyż wiele wskazuje na to, że epidemia jest zjawiskiem miejskim. Zamiast tego Francja wprowadziła strefy, w których nakładane są ograniczenia, w czerwonej znajduje się ok. 2/3 kraju. Obowiązuje tam zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób, maski są obowiązkowe. Restrykcje objęły również siłownie i baseny, które będą zamknięte przez dwa najbliższe tygodnie.


Niemcy

Niemcy są powszechnie uważane za wzór, jeśli chodzi o postępowanie w czasie pandemii, mimo że ostatnie dane wskazują niemal 5000 przypadków dziennie. To jednak wciąż niska liczba w porównaniu z innymi dużymi krajami Europy. W części niemieckich miast, w tym w Berlinie, bary i restauracje mają być zamykane o 23. Przywrócone mają być również zasady dotyczące spotkań. Podczas całej pandemii restrykcje w Niemczech były łagodniejsze niż w wielu innych krajach Europy.


Irlandia

Decyzją rządu irlandzkiego od 16.10 br. w hrabstwach Cavan, Donegal i Monaghan zostanie wprowadzony poziom 4 ograniczeń zgodny z planem “Resilience and Recovery 2020-2021: Plan for living with COVID-19”

Ograniczenia wynikające z poziomu 4: trening – bezkontaktowe na powietrzu do 15 osób; wewnątrz obiektów tylko indywidualne; zabronione jest organizowanie meczów i wydarzeń sportowych; wyjątek: mogą być organizowane profesjonalne zawody sportowe bez udziału publiczności; siłownie, baseny, muzea, galerie i pozostałe atrakcje kulturalne będą zamknięte; place zabawa i parki pozostaną otwarte;


Wielka Brytania

Na całym obszarze Wielkiej Brytanii zidentyfikowano obecnie ponad 650 000 przypadków zachorowań spowodowanych koronawirusem. Wprowadzony został system poziomów alarmowych COVID (od 1 do 5, gdzie 1 to całkowity brak wirusa, a 5 oznacza stan całkowitej niewydolności służby zdrowia) zależny od wskaźnika R. Obecnie Wielka Brytania znajduje się na poziomie 4, oznaczającym, że transmisja wirusa jest bardzo wysoka lub wzrasta gwałtownie. Zajęcia sportowe mogą odbywać się na zewnątrz; zajęcia sportowe wewnątrz pomieszczeń mogą odbywać się tylko jeśli osoby  z różnych gospodarstw domowych nie będą się ze sobą stykać (nie dotyczy uprawiania sportów przez młodzież i osoby niepełnosprawne); siłownie, restauracje oraz inne lokale usługowe mogą przyjmować łącznie więcej niż 6 osób, jednak pojedyncze grupy osób w tych miejscach nie mogą przekraczać 6 osób i osoby z tych grup nie powinny się ze sobą stykać;Hiszpania

Niemal zaraz po zniesieniu restrykcji w Hiszpanii liczba zachorwań zaczęła gwałtownie rosnąć. Rząd niedawno przedłużył program urlopowy dla pracowników do końca stycznia. Maseczki są obowiązkowe w przestrzeniach otwartych, a w niektórych regionach (np. Katalonii) kluby nocne zostały zamknięte. Zasady narzucane na mieszkańców różnią się w zależności od regionu. Maseczki nie są obowiązkowe podczas uprawiania sportu. Siłownie i obiekty sportowe mogą być otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego i ograniczeniu liczby osób do 50%.

Zawieszone zostają rozgrywki sportowe, za wyjątkiem rozgrywek na poziomie krajowym i profesjonalnym.


Ukraina

Duży problem z zakażeniami ma również Ukraina. W ciągu minionego tygodnia służby wykryły tam 34 tys. infekcji. To więcej niż w Polsce, a nasze kraje są podobne pod względem liczby mieszkańców. 34 tys. infekcji to 809 zakażeń na każdy milion mieszkańców (czyli średnio 115 dziennie).


Wschód z lepszymi wynikami

Białoruś z kolei wykazała 3,2 tys. infekcji w ciągu ubiegłego tygodnia. To około 330 zakażeń na każdy milion mieszkańców (czyli średnio po 47 dziennie). Kolejny z naszych sąsiadów, czyli Litwa, w ciągu tygodnia wykazał niespełna tysiąc nowych infekcji. Warto jednak pamiętać, że to wyjątkowo nieduży kraj. Mieszka tam 2,7 mln obywateli. A to sprawia, że ubiegły tydzień przyniósł po 347 zakażeń na każdy milion Litwinów (średnio po 49 infekcji dziennie).


Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Rosji. W tym kraju tydzień przyniósł 83 tys. infekcji. Na każdy milion mieszkańców zakażenia pojawiły się u 574 osób. A to wynik lepszy niż w Polsce. Jednocześnie ostatni tydzień przyniósł w Rosji 1,2 tys. zgonów z powodu koronawirusa.Kasia Skowrończyk 
źródło: materiały prasowe
bottom of page