top of page

Wyboista droga kolarzy


Polska litera prawa zobowiązuje wszystkich rowerzystów do poruszania się po drodze dla rowerów, jeśli biegnie ona w tym samym kierunku, w którym się poruszają. Zwolnić z tego obowiązku kolarzy z licencją chce poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski, który złożył w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury.Poseł Sterczewski zwrócił uwagę, że przepis ten jest problematyczny dla osób uprawiających kolarstwo szosowe, w której to dyscyplinie sportu treningi wiążą się z wysokimi prędkościami oraz – w przypadku osób trenujących w klubach sportowych – są przeprowadzane w grupach.


Taka sytuacja stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kolarzy szosowych, jak i dla pozostałych użytkowników i użytkowniczek dróg dla rowerów. Infrastruktura rowerowa nie jest dostosowana do treningów kolarskich, choć na wielu ścieżkach rowerowych obowiązują wysokie limity prędkości, przez co osoby trenujące tę dyscyplinę narażone są na kolizje, a także narażają na nie pozostałych rowerzystów i rowerzystki – uzasadnia w swojej interpelacji Sterczewski.

Poseł proponuje zniesienie tego zakazu dla osób posiadających licencje zawodnicze, wydane np. przez Polski Związek Kolarski. Takie osoby mogłyby się poruszać po jezdni.


Poseł pyta również Ministerstwo Infrastruktury, czy przewidywane są zmiany w przepisach regulujących korzystanie z drogi dla rowerów oraz jakie konsultacje dotyczące ww. przepisu prowadziło do tej pory ministerstwo?


Warto zwrócić uwagę, że wielokrotnie drogi dla rowerów są zabrudzone (np. szkłem czy drobnymi kamyczkami), a ponadto wielokrotnie poruszają się po nich piesi, nierozumiejący niebezpieczeństwa, jakie nakładają na siebie i innych, uprawiając na drodze rowerowej np. nordic walking. Należałoby więc raz jeszcze przemyśleć przepisy regulujące korzystanie z dróg dla rowerów, a także pomyśleć nad zorganizowaniem społecznej kampanii uświadamiającej obywatelom, jak prawidłowo powinno wyglądać poruszanie się w przestrzeni publicznej osób korzystających z różnych form aktywności fizycznej.Renata M. Roman
źródło: naszosie.pl
bottom of page