top of page

Za 6 lat powstanie "kosmiczna siłownia".


Orbital Assembly Corporation, firma zajmująca się tematyką kolonizacji przestrzeni kosmicznej wyjawiła nieco nowych informacji na temat swojego projektu stacji kosmicznej Voyager, która ma być pierwszą tego typu komercyjną konstrukcją z hotelem spa i siłownią.Firma Orbital Assembly Corp. (OAC) przedstawiła niedawno swój własny projekt stacji orbitalnej. Odpowiednio pompatycznie nazwana Stacja Voyager, której budowa może rozpocząć się już w 2025 r. ma w założeniu być pierwszą komercyjną stacją ze sztuczną grawitacją. Projekt stacji zaprezentowano podczas wirtualnego spotkania z udziałowcami, inwestorami, potencjalnymi partnerami, ale także wszystkimi potencjalnymi gośćmi przyszłej stacji.


Orbital Assembly Corporation zapowiada, że hotel ma być nie tylko duży, ale i luksusowy…Podobno docelowo przyjmować ma do 280 gości oraz 112 osób personelu pokładowego! Każdy z uczestników gwiezdnej zabawy przejdzie oczywiści wcześniej odpowiedni trening.


W ramach hotelu na pokładzie stacja funkcjonować mają między innymi spa, siłownia, kino, strefa ze sklepami i inne udogodnienia. Luksusowa wyprawa? I to bardzo! Znany jest bowiem koszy trzydniowego pobytu w takim obiekcie. To jedyne 5 milionów dolarów….Twórcy projektu twierdzą, ze to bardzo tanio, bo wyprawa na pokład ISS kosztuje w tej chwili około 55 milionów dolarów!


Tak prawdę mówiąc, siłownia podoba mi się najbardziej. Wszak zważając na grawitację księżycową, stacja byłaby jedynym miejscem, w którym miałbym szansę wziąć na klatę jakąś konkretną masę.


Stacja, gdyby powstała, byłaby największym kosmicznym obiektem wykonanym przez człowieka. Ambitny plan zakłada jej budowę do 2027 r. Montaż ma się rozpocząć już w 2025 r. Przed konstruktorami stoją jednak najpierw mniej spektakularne wyzwania – muszą oni stworzyć mniejsze konstrukcje, aby przetestować koncepcję stacji. Aktualny plan zakłada budowę małej prototypowej stacji, również obrotowej, wykorzystującej komponenty przyszłego Voyagera. Ma mieć ona ok. 61 m średnicy i generować sztuczną grawitację na poziomie podobnym do marsjańskiego ciążenia. Jej ramę skonstruować miałby, również budowany przez firmę, robot DSTAR.

Filip Przybylski
źródło: materiały prasowe

bottom of page