Turystyka biznesowa

Turystyka to nie tylko wypoczynek i rekreacja poza miejscem zamieszkania, ale również wszelkie przemieszczanie się osób poza miejsce stałego zamieszkania, na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy. Takie rozumienie zjawiska pozwala dostrzec to, że podróże w interesach, spotkania handlowe to także turystyka, powszechnie określona jako turystyka biznesowa, która znacząco wpływa na rozwój gospodarczy regionu.

Turystyka biznesowa rozwija się najbardziej wokół centrów gospodarczo-społecznych regionu, a także na obszarach atrakcyjnych i predestynowanych do pełnienia funkcji usługowej dla sfery biznesu ze względu na rozwiniętą bazę gastronomiczno-noclegową oraz możliwości szybkiego dotarcia. W turystyce biznesowej ważne są ogólne warunki ekonomiczne i koniunktura gospodarcza. Intensywność podróży w interesach podlega mniejszym wahaniom pod wpływem klimatu niż inne podróże turystyczne.

Najistotniejsze korzyści tego produktu to posiadane zasoby bazy noclegowej, obiektów wystawowych, konferencyjnych, ale również doświadczony w obsłudze turysty biznesowego personel stanowią najistotniejsze mocne strony produktu. Sukces turystyki biznesowej jest ściśle związany z większym zaangażowaniem władz samorządowych na rzecz rozwoju przyjazdowej turystyki biznesowej, co przełożyć się może na wzrost zatrudnienia i poziomu życia mieszkańców województwa śląskiego. Ten rodzaj turystyki rozwija się głównie wokół centrów gospodarczo-społecznych regionu oraz na obszarach atrakcyjnych i predestynowanych do pełnienia funkcji usługowej dla sfery biznesu ze względu na rozwiniętą bazę gastronomiczno-noclegową oraz możliwości szybkiego dotarcia . Uczestnicy turystyki biznesowej są szczególnie wymagający jeśli chodzi o bazę noclegową, wygodę i wyposażenie jakie oferują polskie hotele i apartamenty Poznań, Wrocław czy Warszawa to tylko niektóre, dobrze zaopatrzone miasta nastawione na turystykę biznesową. Apartamenty w Poznaniu czy Krakowie należą do jednych z najlepiej wyposażonych i komfortowych miejsc, a ceny często nie przewyższają cen hotelowych, zważywszy na to, że taki obiekt najczęściej wyposażony jest w aneks kuchenny, co jest dodatkowym atutem. Mniejsze miejscowości, takie jak uzdrowiska również rozwijają się w tym sektorze turystyki, jak na przykład znana z corocznego Forum Ekonomicznego Krynica- Zdrój położona w Beskidzie Sądeckim. Miejscowość ta poszczycić się może bogatą ofertą prestiżowych hotelów i tanich kwater prywatnych. Te drugie jednak nastawione są na przeciętnego turystę z mniejszym budżetem. Turystyka biznesowa to szansa dla wielu atrakcyjnych miejscowości, ale aby mogła ona zaistnieć, należy zadbać o promocję danej miejscowości w tradycyjnych mediach oraz w internecie.